FANDOM


Panoramawroclawnoca

Wrocław nie jest miastem do spania. Zbyt wiele jest tu pięknych miejsc, które w blasku księżyca czy w świetle latarni wyglądają bajecznie. Miasto po zachodzie słońca nabiera zupełnie innego uroku, staje się bardziej ciche, tajemnicze. Ludzie spacerują, w kafejkach robi się tłoczniej.


Większość najważniejszych i najpiękniejszych miejsc Wrocławia można zobaczyć podczas wieczornego spaceru, kiedy to budynki w świetle reflektorów oraz inne budowle odbijające się w wodzie Odry przy świetle księżyca, wyglądają wprost bajecznie.

Mapa trasy spacerowejEdytuj

Mapkatrasacalosc

Mapa trasy spacerowej

Nasz spacer rozpoczynamy na Placu Katedralnym, następnie idziemy w stronę Mostu Pokoju. Kolejnym miejscem opisanym na tej witrynie jest Bulwar Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu. Tutaj możemy usiąść na chwilkę na ławce po czym przechodzimy do, jak sądzi większość Wrocławian, jednego z najpiękniejszych miejsc w mieście - Wyspa Piasek. Kolejnym i ostatnim miejscem Ostrowa Tumskiego, przez które spacerujemy jest Wyspa Słodowa. Teraz przechodzimy przez Plac Uniwersytecki i zmierzamy na wrocławski Rynek. Ostatnim opisany miejscem jest Plac Solny. Czas spędzony na spacerowaniu przez opisane niżej miejsca zajmuje około 1.5 godziny.

Zapraszam na spacer.

Plac katedralnyEdytuj

KatedraSwJanaNoca

Katedra Św. Jana Chrzciciela nocą

Spacer nasz rozpoczynamy z jednego z najbardziej znanych miejsc we Wrocławiu. A mianowicie z Placu Katedralnego. Mało kto wie, że katedra ta była pierwszą ceglaną budowlą w Polsce. Teraz możemy podziwiać piękne bardzo wysokie mury gotyckiej budowli wznoszącej się na około 97 metrów. Szczególnie pięknie prezentuje się w nocy, oświetlona światłem reflektorów.

Kontynuując spacer wokół Katedry nie możemy nie zauważyć Kościoła Św. Idziego. Kościół ten jest ważnym zabytkiem Wrocławia, mający styl romańsko- gotycki. Jest on jednym z najstarszych i w pełni zachowanym budynkiem tego pięknego miasta.

Powracając do Placu Katedralnego, zauważyć możemy piękne renesansowe kamieniczki, które na pewno wzbudzają zachwyt turystów odwiedzających Wrocław. Przechodząc dalej, w stronę Mostu Pokoju w okresie letnim podziwiać możemy piękną, zadbaną zieleń, a także kwitnące kwiaty otaczające Katedrę pw. Św. Jana Chrzciciela.

Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Plac katedralny.

Bulwar Xawerego DunikowskiegoEdytuj

BulwarXaweregoDunikowskiegoNoca

Bulwar Xawerego Dunikowskiego Nocą

Przechodząc przez Most Pokoju z lewej strony mamy wspaniały widok na znany wszystkim przynajmniej z nazwy Most Grunwaldzki. Myślę, że jest to jedno z wielu magicznych miejsc we Wrocławiu gdzie znajduje się spokój, swoisty czar i urok miejsca, które czyni go właśnie magicznym. We Wrocławiu jest około 200 mostów, jednak to właśnie ten jest najbardziej znany. Jako ciekawostkę można podać to, Most Grunwaldzki to unikatowy most wiszący, konstrukcja stalowa utrzymywana jest za pomocą metalowych nitów. To właśnie z tym mostem jest głównie kojarzone miasto Wrocław.

Następnie przechodzimy obok Narodowego Muzeum we Wrocławiu na aleję nad brzegiem Odry. Stąd rozciąga się znakomita panorama Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piasek. Tutaj możemy odpocząć wsłuchując się w dźwięki nocy.

Przechodzimy dalej przez Kładkę Muzealną na Bulwar Xawerego Dunikowskiego. U stóp wzgórza Zatoka Gondoli, pozostałość dawnej fosy miejskiej. Jest to chyba jedno z najbardziej uroczych miejsc we Wrocławiu. Przy bulwarze X. Dunikowskiego stoi pomnik ku czci pomordowanych na kresach wschodnich.

Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Bulwar Xawerego Dunikowskiego.

Wyspa PiasekEdytuj

BibliotekaUniwersyteckaNoca

Biblioteka Uniwersytecka Nocą na Wyspie Piasek

Przechodząc przez Most Piaskowy wchodzimy na Wyspę Piasek. Wyspa jest połączona z brzegiem mostami Piaskowym, Młyńskim oraz Tumskim. Masze kroki kierujemy w stronę Biblioteki Uniwersyteckiej „Na Piasku". Jest oną jedną z największych bibliotek w Polsce.

Brzegi wyspy to bulwary : Bulwar Piotra Włostowica, Bulwar S. Wyszyńskiego, Bulwar S. Kulczyńskiego. Nocą Wyspa Piasek tonie w blasku stylowych latarni gazowych, zapalanych co wieczór przez prawdziwego latarnika.

Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Wyspa Piasek.
Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku.

Wyspa SłodowaEdytuj

Słodowa

Widok Uniwersytetu z Wyspy Piasek

Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Wyspa Słodowa.

Plac UniwersyteckiEdytuj

Uniwersytet

Plac Uniwersytecki

Z Wyspy Słodowej możemy udać się na Plac Uniwersytecki, żeby zobaczyć wspaniale oświetlony Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego. Ta barokowa budowla powstała w latach 1728-1741. Warto wrócić tu w dzień, aby zwiedzić wnętrze budynku. Na pierwszym piętrze znajduje się najbardziej reprezentacyjna sala barokowa - Aula Leopoldyńska . Jej sklepienie i ściany zdobią liczne freski i dekoracje rzeźbiarskie. W Auli tej często odbywają się koncerty muzyki dawnej. Na parterze znajduje się druga równie piękna sala - Oratorium Marianum, która była jedną z głównych sal muzycznych Wrocławia. Można wejść również na taras widokowy Wieży Matematycznej, skąd rozciąga się widok na panoramę miasta. Przed budynkiem stoi statua "Szermierza"- fontanna powstała w 1904 r. Do Uniwersytetu przylega barokowy Kościół Imienia Jezus. Sklepienia tej świątyni wzniesionej przez jezuitów pokryte są wspaniałymi malowidłami, a wnętrza wypełnia bogata rzeźba.

Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Plac Uniwersytecki.


RynekEdytuj

Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Rynek.

Plac SolnyEdytuj

Solny

Plac Solny

Ostatnim punktem spaceru jest Plac Solny.

Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Plac Solny.

PodsumowanieEdytuj

Wrocław jest jedynym w swoim rodzaju miastem akademickim - miastem spotkań, imprez i zabawy. Jest tu mnóstwo pubów, kafejek i barów, które tętnią życiem do późnych godzin nocnych. Warto zwiedzić wszystkie interesujące miejsca, których we Wrocławiu nie brakuje. Szczególnie interesujący jest Wrocław nocą. Wtedy uroku dodają mu liczne światełka, latarnie na trasach spacerowych, pięknie oświetlone zabytki i mosty. Dlatego warto wybrać sie na spacer po zmroku, bo wtedy w mieście panuje niepowtarzalny klimat. Jest to magiczne miejsce, w którym każdy niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie.

Linki zewnętrzneEdytuj

Strona internetowa Wrocławia
Wirtualna wycieczka po Wrocławiu
Mapa i zdjęcia satelitarne z Google w Wikimapii
Panoramy Wrocławia w serwisie Tube360


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki