Wrocław Wiki
Advertisement
Wroclaw-WielkaWyspa

Wielka Wyspa na mapie Wrocławia

Wielka Wyspa – wyspa rzeczna znajdująca się we Wrocławiu na rzece Odrze. Została utworzona poprzez oddzielające je od reszty Wrocławia rzeki i kanały: koryto Odry z południowej strony wyspy, Starą Odrę od strony zachodniej oraz Kanał Żeglugowy (Nawigacyjny) i Kanał Powodziowy od strony północnej i wschodniej. Wyspa posiada wiele obiektów rekreacyjnych (m.in.: Zoo, Hala Ludowa, Stadion Olimpijski) dzięki czemu jest (po Rynku i Ostrowie Tumskim) jednym z głównych zbiorowisk atrakcji turystycznych we Wrocławiu. Choć wyspa nie figuruje w spisie dzielnic miasta i jest za duża by być uznaną za osiedle, ze względu na swe usytuowanie jest rozróżniana przez władze miejskie jako osobna część Wrocławia.

Historia[]

Jeszcze w pierwszych dziesięcioleciach XX w. teren dzisiejszej Wielkiej Wyspy nie był wyspą rzeczną. Miano takie uzyskał dopiero w roku 1917 kiedy zakończono budowę kanału żeglugowego i powodziowego, ostatecznie oddzielając te tereny od reszty Wrocławia. Wcześniej w latach 1531-1555 przekopano koryto Odry, dzięki czemu większa część terenów obecnej Wielkiej Wyspy została "przeniesiona" z lewego na prawy brzeg Odry. Dzięki obu tym zabiegom można było uregulować bieg Odry i pokonać główną przeszkodę hamującą przez wieki rozwój tych obszarów: podmokły teren i częste wylewy rzeki.

Wybudowanie na początku XX w. kanałów po wschodniej stronie wyspy oraz mający w tym czasie miejsce ogromny rozwój Wrocławia (który był na początku ubiegłego wieku najgęściej zaludnionym miastem Niemiec) spowodowały gwałtowny rozwój Wielkiej Wyspy. W tym okresie swój dzisiejszy kształt otrzymały m.in.: Sępolno czy Biskupin - osiedla będące odpowiedzią na zapotrzebowanie na miejsca mieszkalne przez ówczesną ludność Wrocławia. Swój obecny kształt zabudowa Wielka Wyspy uzyskała w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, kiedy ówczesne władze ostatecznie zagospodarowały ten teren.

Osiedla[]

Teren Wielkiej Wyspy obejmuje osiedla: Bartoszowice, Biskupin, Dąbie, Sępolno (z charakterystyczną zabudową na planie czarnego orła dolnośląskiego), Szczytniki, Zacisze, Zalesie. Teren ten stanowi część dawnej dzielnicy Śródmieście. Wspólnym problemem dla wszystkich osiedli znajdujących się na wyspie jest jej zła infrastruktura drogowa. Wąskie uliczki osiedlowe, brak miejsc parkingowych i duży ruch pojazdów powodują korki i znacznie utrudniają poruszanie się samochodem po wyspie. Trwająca obecnie przebudowa Placu Grunwaldzkiego dodatkowo utrudnia wydostanie się z Wielkiej Wyspy do centrum Wrocławia. Zła infrastruktura drogowa odbija się szczególnie negatywnie na turystach chcących odwiedzić liczne atrakcje tych terenów.

Oprócz wymienionych osiedli na terenie wyspy znajdują się domy studenckie wrocławskich uczelni wyższych: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego.

Ważniejsze obiekty[]

Ogród Japoński[]

Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Ogród Japoński.

Park Szczytnicki[]

Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Park Szczytnicki.

Hala Ludowa[]

Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Hala Ludowa.

Zoo[]

Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Zoo.

Rzeka Odra[]

Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Odra.
Rzeka odra 4

Rzeka Odra

Rzeka Odra opływa Wielką Wyspę od południowej i zachodniej strony Wyspy. O ile po zachodniej stronie przebiega ona przez osiedla i tereny miejskie, o tyle na południe od wyspy przy rzece został utworzony teren rekreacyjny z nabrzeżem i niewielkimi plażami. W okresie wiosennym i letnim w miejscu tym często można spotkać opalających się bądź spacerujących Wrocławian.

Stadion Olimpijski[]

Information icon
Zobacz więcej w osobnym artykule: Stadion Olimpijski.

Plan Zagospodarowania Przestrzennego[]

Plan Zagospodarowania Przestrzennego Wielkiej Wyspy budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród mieszkańców tej części Wrocławia. Z niepokojem patrzą oni na plany budowy obwodnicy miasta biegnącej tuż przy wyspie czy na możliwość likwidacji ogródków działkowych na terenie całej Wielkiej Wyspy. Mieszkańcy ślą swoje protesty do Departamentu Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, mając nadzieje na zablokowanie niektórych niekorzystnych dla nich lecz potrzebnych miastu rozwiązań.

Innymi kontrowersyjnymi planami dotyczącymi Wielkiej Wyspy są plany zlikwidowania garaży indywidualnych i zastąpienie ich poprzez dwupoziomowe garaże mieszczące po kilkaset aut; wybudowanie mostu dającego dostęp samochodom na wyspę od strony południowej; zakaz budowy obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2 tyś metrów kw. czy likwidacja Stadionu Ślęzy a w jego miejsce wybudowanie parkingu wielopoziomowego lub poszerzenie Zoo.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement