FANDOM


Kozanów - Osiedle w północno-zachodniej części Wrocławia, znajdującej się w dzielnicy Fabryczna
105344

Plan Kozanowa.

HistoriaEdytuj

Początkowo Kozanów była wsią, aż do 1928r. kiedy została przyłączona do Wrocławia. W Kozanowie zamieszkiwali Żydzi, aż do 1943r. kiedy zostali wywiezieli do obozów koncentracyjnych. Także funkcjonował Cmentarz Żydowski i Żydowską placówkę medyczną.

W 1945r. Kozanów razem z Wrocławiem do dzisiaj należy do Polski, gdzie 1 Kwietnia 1945r. Wojska ZSRR podbiły osiedle, gdzie pojawiła się Jednostka Wojskowa Żołnierzy Armii Czerwonej i Poligon, Obecnie po Jednostce Wojskowej jest Komisariat Policji Wrocław-Fabryczna, także został zbudowany przystań żeglarsko-kajakowa, oraz klub żeglarski Wyspy czarowane.
220px-BlokowiskoKozanow

Bloki w Kozanowie

Cmentarz komunalny został zlikwidowany, gdzie stał się częścią Parku Zachodniego, został wybudowany Kościół św Jadwigi, gdzie w 1943r. został wpisany do rejestrów zabytków Wrocławia, w latach 70-tych zostały wybudowane blokowiska.

W 1997r. Kozanów został najbardziej dotknięty przez Powódź Tysiąclecia. W maju 2010r. Kozanów znowu był zalany przez Powódź.

ZabytkiEdytuj

==Uczelnie==
800px-KosciolSwJadwigi-Kozanow

Kościół św Jadwigi

InneEdytuj

  • [[[Przychodnia Kozanów]]

KomunikacjaEdytuj

  • Tramwaje: 31 ,32
    800px-Powodz Kozanow Wroclaw Poland 22 may 2010

    Kozanów podczas powodzi, maj 2010

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki